FACEBOOK

Aktualności

Wróć do listy

Złota statuetka

26 październik 2015

Eko-Osiedle budową roku 2014 w regionie północno – wschodnim                   nagroda_2014

Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek 23 października na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej.

Zdaniem przewodniczącego sądu konkursowego, Jerzego Obolewicza, o przyznaniu złotej statuetki i miana „Budowy Roku 2014” dla Eko-Systemu w dużej mierze zadecydowała innowacyjność Eko-Osiedla. W miejscu tym w zabudowie szeregowej stworzono bowiem domy, które do tej pory występowały jedynie w budownictwie jednorodzinnym – niskie budynki z własnym ogródkiem i innymi udogodnieniami.

- Nie bez znaczenia były także aspekt ekologiczny – mnóstwo zieleni i bliskie sąsiedztwo lasów, a także stosunkowo mało barier architektonicznych utrudniających poruszanie się osobom niepełnosprawnym – dodał.

Budowa liczącego dokładnie 192 budynki mieszkalne osiedla ruszyła 10 lat temu. Na ponad 7,5 hektarach powstały i wciąż powstają – bo właśnie ruszyła budowa kolejnego etapu inwestycji – domy jednorodzinne, szeregówki i bliźniaki. Łączna powierzchnia użytkowa zabudowy wszystkich domów i mieszkań Eko-Osiedla to ponad 24 tysiące m2.

Cechą szczególną osiedla są specjalne mieszkania w szeregówkach, które łączą w sobie funkcje wygód oferowanych przez dom oraz mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Tego typu obiekty stanowią niemal połowę wszystkich znajdujących się na osiedlu budynków.

Jak przyznaje Robert Kostro, prezes Eko – Systemu, ten pionierski wówczas niemal na skalę całego kraju pomysł, aby zaoferować klientom specjalne mieszkania w szeregówkach, był strzałem w dziesiątkę.

- Dziś to już niemal standard, ale w 2005 roku był to dość wyjątkowy projekt, który zresztą spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony rynku. Cena mieszkania była zbliżona do tej, jaką należało zapłacić za lokal w bloku, a na Eko – Osiedlu klient otrzymywał dodatkowo komfort niezależności jak w domu jednorodzinnym.

Przedstawiciel spółki nie kryje satysfakcji związanej z otrzymaną nagrodą. – To dla nas piękne wyróżnienie, a do tego tym bardziej cenne, bo przyznane przez środowisko. W miejscu, gdzie dziś znajduje się w pełni zurbanizowane, nowoczesne i wygodne osiedle mieszkaniowe była tylko łąka. Mało kto dostrzegał w nim potencjał na stworzenie prawdziwej enklawy z dala od miejskiego zgiełku, a zarazem w bliskości do centrum. 

Nagroda dla Eko – Systemu jest już kolejną, jaką spółka otrzymała od Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa za swoje realizacje. Ostatnią, którą firma została uhonorowana, był przyznany przed dwoma laty tytuł „Budowa Roku” dla „Apartamentów Wiejska” przy Krętej w Białymstoku.

karta_konkurs_2014